2018-2019

KALAHAN & Clubsporium Squash Organizasyonu 

2.Sezon

Lig Yönetmeliği

                                        KALAHAN VE CLUB SPORIUM İSTANBUL LİGİ YÖNETMELİK

 • Bu organizasyon Club Sporium ve Kalahan Spor Kulübü ortaklaşa kulüp içi organizasyonudur, kesinlikle resmi yapısı yoktur. Organizasyonun işleyişinden tamamen Kalahan squash kulübü sorumludur.

 • Katılım:

 • Organizasyon komitesine (Ergin Yörükoğlu ve Burhan Atasoy) başvurularak kayıt yaptırılır.

 1. Oyunculuk seviyelerine göre her sıradaki lige katılım C ya da F gruplarından başlanır.

Lige sonradan katılımlar için ligden oyuncu çıkması beklenir, başvuru sahibi isimlerinin isimleri başvuru tarihine göre sıralanır ve bu sıraya göre dahil olma gerçekleşir.​

 • Ligden çıkma durumları:

 1. Oyuncuların diledikleri zaman organizasyondan ayrılabilirler

 2. Spor disiplininden uzak tavırlar içinde olmak veyahut clup sporium kullanım kaidelerine aykırı tutum içinde olmak

 3. Mazeretsiz 1 yıl içinde 2 sezon maçlarını aksatmak , kendiliğinden bir sonraki sezonda yer almamaya yol açacaktır.

Katılım için Kalahan spor kulübü bağış makbuzu verilecektir. Dahil olan tüm sporcular bunu kabul etmiş sayılır. Zamanında yapılmayan katılım bağışı durumda turnuvaya hiç başvurulmamış sayılınacaktır.​

 • İşleyiş:

 1. Bir sezon: 6 haftalık periyottur, her hafta 1 maç olmak üzere 5 hafta ve 1 hafta da ertelenen maç opsiyonu haftası olmak üzeredir.

 2. Hafta: Pazartesinden Pazartesine kadar olan süreçte  (Cumartesi ya da Pazar) maçın o hafta sürecinde oynanmış olması gerekir.

 •       Maçlar komisyon tarafından belirlenecek ve bildirilecektir.

 •       Maç yeri ve zamanı değişikliği komisyona bildirilmelidir.

 •       Her grup için Whatsapp iletişim grubu kurulacaktır.

 •       Değişiklik yapıldığında oyuncular istedikleri her yerde maçlarını oynayabilirler.

 •       Eğer oyunculardan birisi belirlenen gün ve saatte maça çıkabilmek konusunda sorun yaşıyorsa;

 1.  Değişimi talep eden oyuncu o hafta içinde yer ve saati organize edecek kişi olur ve değişikliği komisyona      bildirmek zorundadır.

 2. Eğer o hafta içinde organize edilemiyorsa erteleme haftasına organize etmelidir.

 3. Erteleme haftasına karar verilirse, erteleme haftası maçına çıkmayan oyuncu maçını kaybetmiş sayılır.

 4. Erteleme maçı sezon boyunca yer alan 6 haftandan her hangi bir gün ve saatte olabilir.. Organizasyonu ilk erteleme talep eden kişi yapmalıdır.

 5. Erteleme talep eden kişi organizasyonu anlaşarak yaptığında o gün maça diğer oyuncu çıkamıyor durumdaysa artık maç organizasyonu yapmaktan o gün maça çıkamayan oyuncu sorumludur.

 6. Erteleme maçına anlaşılır ise maç gününe kadar tekrar erteleme için  anlaşma yapılabilir. Anlaşılmış güne kim uyamıyorsa artık sorumluluk ondadır.

 7. Anlaşılan gün maç saati gelene gelene kadar habersiz maça çıkmayan oyuncu maçı kaybetmiş sayılır.

 8. Her iki oyuncunun da sadece 1 kez erteleme hakkı vardır. Zamanında (maç günü gelmeden )Haklarını kullanmış bu oyuncular rakibin rızası olmadan tekrar erteleme talep edemezler (erteleme haftası da dahil).  Her oyuncu rakibin bir kez erteleme talebini kabul etmelidir ancak ikince kez gelen talebi kabul etmeyebilir.

 9. Ertelemeye karar verilirse erteleme talep eden kişi organizasyon sorumlularına bunu haber vermelidir..

 10. Club sporium üyesi olmayan oyuncular hafta içi için kulübü kullanma hakkına sahip değillerdir. Ancak clup sporium dilerse gelen talep üzerine bunu kabul edebilir. Taraflardan en az birisi clup sporium üyesi ise (hafta içi için) zaten her hangi bir sorun oluşmayacaktır.

 11. Hafta sonu için belirlenen günlerine riayet eden oyuncular için müsabaka hakemini organizasyon komitesi belirleyecektir. Taraflar dilerlerse kendileri hakem belirleyebilirler (ancak ortak kararları ile). Erteleme maçlarında ise hakem konusunda sorumluluk bu oyunculara aittir.  Bu konuda bizim önerimiz tüm oyuncuların mümkün mertebe kendilerinden sonra olan maçlar için hakemlik yapmaya başlamalarıdır.

     PUANLAMA VE PUAN EŞİTLİKLERİ DURUMUNDA

PUANLAMA:

1- Maça çıkmak 1 puan , Maçı kazanmak 2 puan ve maça çıkmamak hallerinde ise 0 puan uygulaması yapılır.  

 

PUAN EŞİTLİKLERİ:

1- 2 Oyuncu arasında eşitlik söz konusu ise bir birleri ile oynadıkları maçı kazanan taraf üst sırada kabul edilir

2- Eğer söz konusu eşitlik 3 oyuncu arasında ise

    2A - PUan eşitliğindeki taraflardan her iki oyuncuya da üstünlük sağlamış oyuncu varsa..o oyuncu en üst sırada kabul edilir

    2B - Üç oyuncu içinde tüm maçlarını kazanan oyuncu yok ise bu durumda önce set avarajı ( kazanılan set bölü kaybedilen set olarak)..yine eşitlik varsa.. toplam sayı avarajına bakılır (kazanılan sayı bölü kaybedilen sayı olarak)

3- üçden fazla sayıda oyuncu arasında puan eşitliği varsa oynanmış tüm maçların set avarajına bakılır.. (kazanılan set bölü kaybedilen set), yine eşitlik varsa bu kez sayı avarajına bakılır (kazanılan sayı bölü kaybedilen sayı)

Ödül:

A ) Sezon 1.leri bir sonraki sezonda dilerlerse bağış yapmaksızın katılabileceklerdir. Bu hak sadece 1. oldukları sezonun ardından gelen sezon için geçerlidir.

B) 1.lig de o sezon şampiyon olan oyuncu o sezon için turnuvanın şampiyonu kabul edilir ve organizasyon komitesi tarafından her sezon aynı yada ilan edilen herhangi bir ödülle mükafatlandırılır.

Untitled