2019/20 Sezonu En İyi Geri Dönüşler


Abdulla Mohd Al Tamimi (sağda) Lucas Serme (solda)


2019/20 PSA Dünya Turu bu sezon boyunca bol miktarda etkileyici geri dönüşlere şahit oldu, oyuncular yenilgiyi kabullenmekten ziyade maçları zaferle sonuçlandırdılar ve ayrıca dünyanın en iyi oyuncularını şok etmek için bazı muhteşem geri dönüşler sergilendi.

Sezon boyunca gerçekleşen en büyük geri dönüşlerden bazılarını araştırdık ve işte o ilk 10 listemiz.


10. Abdulla Mohd Al Tamimi (QAT) - Lucas Serme (FRA) - Şampiyonlar Turnuvası - Birinci Tur

Katar'ın o zamanki Dünya 39 numarası olan Abdulla Mohd Al Tamimi, Grand Central’ın New York'taki Vanderbilt Hall'un avizeleri altında Fransa’nın dünya 35 numarası Lucas Serme'sine karşı kaybettiği iki setten sonrasında geri dönüp zafer kazanmasıydı.

Serme, avantajını ikiye katlamak için çok rahat bir çekilde ilk seti alıp, ikinci sette ise 2 sest sayısını da kazanıp 2-0 öne geçebildi.Bu Tamimi için kötü bir başlangıç olmuştu.

Tamimi, üçüncü sette standartına geri döndüğü ve farkı azaltmak için yaptığı hataları azaltmaya çalışarak oyuna tam konsantre olmaya başladı. Sonrasında 4-11, 11-13, 11-4, 11-9, 11-7 galibiyetiyle geri dönüşünü tamamlayan ve ilk kez kariyerinde PSA Platinium turnuvalarında son 32'ye kalmayı başarmıştı.


9. Rachael Grinham (AUS) - Nour Aboulmakarim (EGY) - Black Ball Açık -Birinci Tur

Eski Dünya 1 numarası Rachael Grinham, Kahire'deki Siyah Top Açık'ta turnuva joker karakteri Nour Aboulmakarim'e karşı düzenlenen bu maçta tüm deneyimlerini çağırmak zorunda kaldı.

2007 Dünya Şampiyonu Grinham, 17 yaşındaki Aboulmakarim'in Avusturalya'yı büyük bir baskı altına sokarak kendini yenilginin ucunda hissederek kendini sinirli bir geri dönüşe başlamasına neden oldu. Black Ball Sporting Club'da yerel bir oyuncu olan joker karakter, üçüncü seti kontrol etmeye devam ederken kariyerinin en büyük galibiyetini kazanacak gibi görünüyordu, ancak Grinham'ın sarsıcı bir performansı ile iki maç sayısı oynayarak ,maçın üçüncü setini alması bu galibiyetin önüne geçti. O setten sonra Grinham, tüm inanılmaz deneyimlerini 9-11, 7-11, 12-10, 11-7, 11-8 olarak geri dönüşünü mühürlemek için kullandı.


8. Farida Mohamed (EGY) - Joelle King (NZL) - Black Ball Açık -İkinci Tur

İlk turda İskoç 1 numarası Lisa Aitken'i yendikten sonra Mısırlı Farida Mohamed, CIB Black Ball Women’ın Squash Open Platinum etkinliğinin son 32'sinde Yeni Zelanda'nın Dünya 6 numarası Joelle Kralı ile karşılaştı.Çift daha önce PSA Dünya Turu'nda hiç tanışmamıştı, ancak Kivi ilk setlerde gayet güzel oynayarak üçüncü tura ulaşmak için derin bir zafer alacak gibi görünüyordu.Ancak, ev sahibi kalabalığın desteği ile birlikte Mohamed, imkansızı seçti ve muhtemelen kariyerinin bugüne kadarki en büyük galibiyetiyle 3-2 geri dönerek maçı kazandı.


7. Simon Rösner (GER) - Mohamed Abouelghar (EGY) - Windy City Açık - İkinci Tur

Almanya’dan Simon Rösner, Chicago’daki Windy City Open’ın ikinci turunda Mısırlı Mohamed Abouelghar’a karşı iki set kaybettikten sonra geri dönmek için cesaret ve kararlılık göstermek zorunda kaldı.Sonra Dünya 9 numarası Abouelghar, ilk iki seti 11-8 skorla almak için saldırgan yeteneğini sergiledi ve Rösner'i acımasız vuruşlar ve ralliler ile dört köşeye sıkıştırdı.Ancak Alman, temposunu yavaşlattıkça ve seviyeyi düşürmek için doğru yolları bulduğunda maç büyüdü.


Skorlar hassas bir şekilde durduğunda, Rösner beşinci sette işleri biraz hızlandırdı ve altı maç sayısı kazanmak onun için tertemiz oldu. Abouelghar dördüne itiraz etti, ancak tartışmalı olarak hakemin arka kısmındaki müdahalenin ardından izin verilmedi. 73 dakikalık bir savaş Rosner'in geri dönüşü ile tamamlanmış oldu.


6. Olivia Blatchford Clyne (ABD) - Sabrina Sobhy (ABD) - Black Ball Açık - İkinci Tur

Son zamanlarda Kahire'ye taşınan ve Black Ball Sporting Club'da eğitim gören Sabrina Sobhy, vatandaşı Olivia Blatchford Clyne'ye karşı yapılan bu Amerikan savaşının iki setini kazanırken adeta elleri yanıyordu çok hakim 2 setin ardından, Olivia, 3 setin başından sonuna kadar bütün topları etkili bir şekilde kurtarmaya başladı. 7-7 de kırılma noktası yaşanan maçta Soby basit hatalar yapmaya başladığında maç yön değiştirdi.


5. Emily Whitlock - Amanda Sobhy - Şampiyonlar Turnuvası - İkinci Tur

Zaten 'Sezonun Şokları' için ilk onda yer almıştı, ancak Emily Whitlock'un New York Şampiyonlar JP Morgan Turnuvasında ikinci turda ABD 1 numarası Amanda Sobhy'den daha iyi oynamasının ardından, dönüş listesinde de bahsetmek doğru olurdu. Sobhy ev topraklarında oynuyordu, Brooklyn'den bir saat kadar uzaktaydı ve sadece altı sayı alarak rahat bir iki set ile liderliği aldı. Ancak, Dünya 27 numarası olan Whitlock, savaşa devam etti.Whitlock, 2019 El Gouna Uluslararası Squash Open'da gelen önceki maçlarını kaybetmişti, ancak zora karşı savaştı ve evdeki kalabalığı şok ederek beş sette zaferi alabildi.


4. Joel Makin (WAL) - Gregoire Marche (FRA) - Open de France Nantes Yarı Finali

Galler'li Joel Makin'in ev sahiplerinin önünde üç kez Nantes şampiyonu Gregoire Marche'yi çıkarması her zaman zor bir maç olacaktı ve bu da kendini ev favorisine doğru iki set kaybettiği için maç içinde daha fazla aksilik yaşadı.Marche kendini iyi bir ritme soktu ve kendini zaferin eşiğine getirmek için en baştan maçı kontrol altına almayı başardı. Ancak, esnek Makin, seviyeyi geri çekmek için hayata döndü ve 95 dakikalık acımasız maçtan sonra finale adını yazdırdı.


3. Ali Farag (EGY) - Paul Coll (NZL) -Windy City Açık Finali

Kivi, Farag'a karşı zafer kazanmaya çok yaklaşmıştı.Mısır'ın arka arkaya son 11 maçı kazanmasıyla sonuçlandı. Ve ilk kez Dünya Şampiyonu Karim Abdel Gawad'ı ilk Platin finaline çıkarmadan önce, ilk kez Dünya 1 numarası Mohamed ElShorbagy'yi yenen bir turnuvada en iyi fikstürün tadını çıkardıktan sonra, Coll için gerçekleşecek gibi görünüyordu.

Farag maça iyi başladı, ancak 10-7 geri düşüp ilk seti 14-12 almak için beş set sayısını biriktiren Coll oldu. Ancak, Mısır, iki set açığını tersine çevirmek ve kariyerinde ilk kez Windy City Open kupasını kaldırmak için cesur bir squash oynadığında sporda en iyi turnuvaları neden kazandığını herkese göstermiş oldu.


2. Hania El Hammamy (EGY) - Camille Serme (FRA) - Kadınlar Dünya Şampiyonası Çeyrek Finali

Sezonun en büyük şoklarından ve en büyük dönüşlerinden biri Giza Piramitlerinin önüne gerçekleşti, çünkü Hania El Hammamy, kariyerinde ilk kez PSA Dünya Şampiyonasının yarı finallerinde yer alması için Dünya 4 numarası Camille Serme'i yenmesi gerekiyordu.İkili dört kez karşı karşıya geldi ve El Hammamy, Fransız kadından sadece tek bir maç aldı ve diğer üç maçını da 3-0 kaybetmişti

Serme ilk iki seti göreceli olarak aldı, ancak El Hammamy maça geri döndü ve ev sahiplerini harika bir zaferle gururlandırdı. Adını finale taşıdı.


1. Nouran Gohar (EGY) - Nour El Tayeb (EGY) - ABD Açık Finali

Sezonun en iyi dönüşü mü?

Mısırlı Nouran Gohar, ABD Açık Final'in sonunda, iki setin galibiyetini kolaylaştırmak için tam bir hakimiyet ile oynadığı maçın 2 set geriye düşmesine rağmen maçtan kopmadı. 68 dakika süren

zorlu bir savaş niteliğinde geçen maçın ardından kazanan Nouran Gohar oldu.

0 görüntüleme
Untitled